שיטת פאולה / השרירים הטבעתיים ולא רק...

בגיל 35, בעקבות מחלה ניוונית שהגבילה את תנועתה ואחרי שהרופאים קבעו שתזדקק לכסא גלגלים... מוצאת את עצמה פאולה גרבורג מתרגלת תנועות. חלק מהתנועות מלימוד זימרה ובלט קלאסי וחלקן תנועות שמעולם לא עשתה. מתוך רצף של תנועות נוצרו תרגילים ששיפרו את כושר תנועתה והיא יכולה שוב ללכת. מתוך חוויה אישית זו מתהווה שיטה. למעלה מ-50 שנה חקרה פאולה את פעולת השרירים הטבעתיים בגופנו.
מסקנתה לגבי השרירים הטבעתיים הובילה לפיתוח תרגילים פשוטים המחזקים שרירים חלשים, מרפים שרירים מכווצים ושומרים על חופש תנועה בגוף. התנועה החופשית בגוף אשר נגרמת כתוצאה מעבודת השרירים הטבעתיים, מרפאה ומשקמת בעיות בריאותיות רבות. השיטה מוכרת בקופות החולים ובמספר בתי חולים ברחבי הארץ כשיטה הפועלת לשיפור תפקוד מערכות שונות בגוף, שיפור היציבה והתנועה.

 

השרירים הטבעתיים

עיניים, פה, סוגר שלפוחית השתן, סוגר אחורי, כולם שרירים טבעתיים רצוניים. השריר הטבעתי נקרא בשפה מקצועית ספינקטר או סוגר. צורתו עגולה כמו טבעת.שריר זה נפתח לפתיחה ומתכווץ לסגירה.שרירים טבעתיים לא רצוניים נמצאים במערכות פנימיות בגוף, שיטת פאולה משתמשת גם בשרירים הנמצאים בשאר פיתחי הגוף (אוזניים, נחיריים), כמו כן כוללת השיטה תירגול בשריר הנחיריים, הגבות, גלגל העין, לשון, כפות ידים ורגליים.
כל המערכות בגוף עובדות על כיווץ ושחרור: מערכת העיכול, משאבת הלב, מחזור הדם, הנשימה, מערכת המין, השתן ומערכת התנועה/השלד, נע על ידי כיווץ ומתיחה של השרירים. שריר טבעתי תקין יכול לאזן שריר טבעתי לא מאוזן. למשל תרגיל של כיווץ הפה יכול להשפיע על איזור פי הטבעת והמעיים. במצב תקין פעולת כל השרירים הטבעתיים מתרחשת בהתאמה. השיטה מתבססת על עובדה זו ומשיבה את האיזון לגוף בתחומים רבים על ידי תרגילים אותם פיתחה פאולה גרבורג ז"ל מאז 1942.

במה מטפלת השיטה ולמי מיועדת?

לימוד תנועתיות עדינה למפרקים משפרת מצבם של חולי דלקות פרקים.
הקלה ניכרת חלה על ידי תרגול שיטתי בבעיות גב צוואר וראש.
התמודדות עם בעיות עיכול שונות, קוצר נשימה או בעיות נשימה אחרות, בעיות במיתרי הקול, בעיות בבלוטת הערמונית /פרוסטטה. שמירה על הריון תקין, הכנה ללידה וחיזוק רצפת אגן- לאחר הלידה. איזון רצפת אגן: טחורים, אי שליטה על סוגרים, צניחת רחם .ועוד בעיות המצויות ברצפת האגן. הצלחה יפה נרשמת לשיטה אף בנושאים הקשורים למיניות- וגיניסמוס למשל.
השיטה עוזרת לשיקום: לאחר תאונות, שיתוק בל( פציאליס), שיתוק מוחין, ארוע מוחי.
הסובלים ממתחים ולחצים נעזרים בתרגילים מהשיטה ככלי הרפיה ושיחרור.
שיטת פאולה מטפלת בבעיות אלו להקלה, למניעה וברוב המקרים מוצאת פתרון מלא לבעיה.
מיועדת לילדים נשים וגברים. מומלצת לתינוקות ולנשים בהריון.
שיטת פאולה נמנת עם המובילים בתחום איכות החיים והבריאות בכלל!

סדנאות אישיות

שיטת פאולה מותאמת לתלמיד על פי צרכיו האישיים. במהלך השיעור רוכש התלמיד כלים להקלה על כאבים ושמירה על הגוף. תוך לימוד תרגילים פשוטים לביצוע מוקנים הרגלים נכונים.
סידרת השעורים הפרטית המוצעת לתלמיד מטפלת בתחום רחב של נושאים:
גב ויציבה, אגן ורצפת אגן. צוואר וראש, חגורת בית-חזה נשימה והרפיה.
תנועתיות עדינה למפרקים.ליווי הריון, לידה ולאחר הלידה.

 

מהלך השיעור ותרגול בחיי היומיום

השעור מועבר על ידי מורה מוסמך בשיטה המקנה כלים לעבודה עצמית.
השיעור מתקיים בשכיבה בתנוחות שונות על מזרון בעובי של כ 5 ס"מ המונח על שטיח. בחלק מהשעורים נעשים התרגילים בישיבה על כסא או בעמידה.
במקרה הצורך ניתן לקיים שעור על מיטת טיפולים.זמן השעור 50 דקות. לאחר מילוי שאלון אישי ותשאול קפדני מותאמים תרגילים לתלמיד לפי נטיות גופו ואישיותו. על התלמיד להצטייד בבגד נוח ובמחברת אישית לרישום התרגילים לתרגול בבית.זמן התרגול בבית נע בין- 10 ל-20 דקות ביום. ישנם תלמידים שמוצאים את עצמם מתרגלים 30 עד 60 דקות ביום. את רוב התרגילים ניתן לבצע בכל מקום ובכל מצב (נהיגה ישיבה הליכה וכדומה). דבר זה מכניס את התרגול לחלק ממהלך החיים.
ישום התרגילים בחיי היומיום הוא תנאי הכרחי להצלחת הטיפול. כאשר מגיע אדם עם בעיה ספציפית השעור יהיה תמיד פרטי ולאחר זמן כשחל שיפור במצבו יוכל התלמיד לחבור לעבודה בקבוצה לשמירה על הגוף וכמנע לבעיתו.

התאמה לתלמיד ותנועה חופשית בגוף

דרך עשיית התרגיל שונה מתלמיד לתלמיד. האחד נוטה לחוזק ומהירות השני לאיטיות.אין הקפדה על אופן מסוים של עשיית התרגיל. לכל אדם שפת גוף ואישיות משלו, כל אדם מבצע את התרגילים בדרך המתאימה לו. הנחת הבסיס היא שהגוף מאזן את עצמו על ידי תגובות שרשרת שקורות בגוף כתוצאה מהתרגיל. תגובת שרשרת היא תנועה חופשית הנגרמת מעבודת השרירים הטבעתיים.המיחד את השרירים הרצוניים האלו היא יכולת הכיווץ והשחרור. בשעת התכווצות מעוררים שרירים אלו לתגובות שרשרת של אברים ושרירים שונים בגוף. דוגמא קלאסית לתגובת שרשרת כתוצאה מהפעלת כיווץ ושחרור שריר טבעתי בגוף היא למשל פעולת יניקה של תינוק. עם פעולת היניקה מתכווץ הפה יחד עם הנחיריים, כפות הידיים, כפות הרגליים והעיניים מעפעפות. בנוסף עובדת מערכת העיכול ובדרך כלל מתמלא החיתול... אותו תינוק לא חושב על הפעלת שאר האברים שהוא מפעיל תוך כדי יניקה. הוא נותן לגוף לזרום והדבר פשוט קורה. בדיוק כמו התינוק ניתנת לתלמיד אפשרות להגיע לתנועה חופשית בגוף כולו על ידי ביצוע התרגילים.

הרגלים ודפוסים

פעולות שיגרתיות כמו ישיבה, קימה, עליה במדרגות ועוד ארוכה הרשימה... פעולות שגרתיות אלו מתבצעות ללא מחשבה.
הרגלים אלו טבועים בנו מילדות.הם אלו המעצבים את כל מבנה גופינו ומשפיעים על יציבתינו.יציבה נכונה היא אחד התנאים לגוף בריא. אדם שעובד מול מחשב 8 שעות ביום מועד לכאבי צוואר ושכמות. אדם כזה חייב לשים לב איך הוא יושב ועל איזה כסא הוא יושב.דפוסי תנועה כמו הדרך בה אדם מתישב, או הדרך בה הוא מניח את גופו לשינה. שתיה נכונה... וכאמור עוד ארוכה הרשימה... דפוסים אלה הינם חלק מאותם הרגלים אשר מוקנים מחדש בלימוד השיטה.

ילדים ותינוקות

לעבודה בשיטת פאולה הצלחה גדולה בעבודה עם ילדים. תרגול עם ילדים נעשה בשילוב עם דמיון, עבודה בקול ובצליל, שימוש באביזרים שונים (כמו למשל כדורים ובלונים) המאפשרים חופש משחק וקלילות. לעיתים נעשה אף שימוש בעיסויים שמפעילים את השרירים הטבעתיים.
בעבודה עם ילדים תגענה תגובות השרשרת בקלות. אין הרבה עכבות וחשיבת יתר כמו אצל אצל מבוגר...
השיטה מתאימה לבעיות קשב וריכוז, היפר-אקטיביות, הפרעות בהתפתחות, דיסלקציה, הרטבה, בעיות עיכול למשל עצירות, צניחות שונות הן על רקע פיזי כמו פטוזיס (צניחת עפעפיים) או צניחת פלג גוף עליון כתוצאה מישיבה ממושכת לפני מחשב או על רקע נפשי כמו עצב ופחד.
העבודה עם תינוקות וילדים מצריכה מעורבות מצד ההורים, המשך תרגול או עיסוי בבית.

בעיות בריצפת אגן

תרגול בשיטת פאולה עוזר לבעיות רבות הקשורות לרצפת האגן. להלן רשימת בעיות להן עוזרת השיטה בחלק גוף זה: טחורים פנימיים וחיצוניים.פיסורה,אי נקיטת שתן (בריחה שתן). שלפוחית נוירוגנית, צניחת רחם, צניחת שלפוחית, צניחת נרתיק וגיניסמוס. חולשה של סוגר אחורי.

הריון לידה ואחרי לידה

עבודה פרטנית או קבוצתית למהלך ההריון מומלצת מאד. תירגול השיטה שומר על הריון תקין ומכין את הגוף ללידה קלה.התירגול מחזק ומגמיש את שרירי ריצפת האגן.
. עובדה חשובה זו נחוצה להריון תקין וגם ללידה פעילה וזורמת. התנועתיות העדינה של שיטת פאולה , מקלה על הנשימה, שומרת על גמישותו של עמוד השידרה ומאפשרת חופש תנועה של הגוף כולו. יולדות הנעזרות בשיטה בשעת הלידה מדווחות על לידה קלה. הדרכה בשיטה במהלך הלידה על ידי מילדות הופך אט אט לשיגרה לאחר הלידה עוזר התירגול לחזרתו של הרחם למקום ולחזרת הגוף לעצמו. נשים המעונינות לתרגל את השיטה בזמן ההריון יכולות להתחיל את התירגול בתחילת חודש רביעי בליווי מורה מוסמך. הריון בסיכון גבוה מחייב אישור רפואי מרופא נשים. ישנה אפשרות לתרגל את השיטה בקבוצות להריון והמשך עבודה משותפת בקבוצה לאחר הלידה. תירגול תרגילים לאחר הלידה מחזק את שרירי ריצפת האגן ועוזר להחזיר את הרחם למקום. לרשימת ספרים ואתרים מומלצים ולרשימת יועצות ומדריכות הנקה לחץ כאן.

המלצה אישית

מצבו המשתנה של הגוף עקב עומס ההריון גורם לשינויים ביציבה. שינויים אלו עלולים להתפתח לכאבי גב וצוואר. לאיזון ושחרור ממתחים מצטברים באופן עדין ובטוח למהלך ההריון, אני ממליצה על שילוב בין עשיית תרגילים בשיטת פאולה, לבין קבלת טיפול ב שיטת קרניוסאקל / Craniosacral לה אני קוראת מגע ראש שידרה. הכיונון העדין של קרניוסאקרל לנשים בהריון מסיע בשחרור לחצים מעמוד שידרה מותני וצווארי, מאזן את איזור בית החזה ונותן תחושת הרפיה. .

חומר נוסף על השיטה

סוד השרירים הטבעתייםשיטת פאולה
נכתב על ידי איה גולדהמר הוצאת פרולוג. ניתן לרכישה בחנויות הספרים.

סוד השרירים הטבעתייםסוד השרירים הטבעתיים
הוצאת פלג. נכתב על ידי פאולה גרבורג בעברית.
לספר מצורפת רשימת מורים מוסמכים בכל רחבי הארץ. הספר ניתן לרכישה בחנויות הספרים.
הספר תורגם לאנגלית והולנדית.

סוד השרירים הטבעתייםהיכולת החבויה בתוכנו - שיטת פאולה ואני
יותם ורדי

סוד השרירים הטבעתיים Self Healing
The Secret of the Ring Muscels

חוברת וקלטות על השיטה של מוטי רשף ניתן לרכוש ישירות ממוטי 052-2812687
כמו כן ניתן לקרוא על השיטה באתר של אגודת המוסמכים בשיטת פאולה. www.paula.org.il

הכרת שיטת פאולה על ידי מוסדות שונים ברחבי הארץ

קופות חולים
בתי חולים שונים בארץ (הדסה, תל השומר, רמב"ם, בני ציון, קפלן, אסף הרופא)
חברות ביטוח שונות (פניקס, מנורה, הראל ,מגדל, ועוד)
מרפאות לרפואה משלימה
מרפאות כאב
טיפת חלב
הפניות לשיטה מהצוות הרפואי/קונבנציונלי מגיעות אלי מרופאי משפחה, אורטופדים, גניקולוגים, מילדות יועצות הנקה אורולוגים ופיזיותרפיסטים.

 
 
גלריה לידה באהבה מילון לינקים וידאו מחקרים קרניוסקרל הרצאות קבוצות פאולה
 
  site by: www.grey-gallery.com
טלפון: 054-4931812 אי-מייל: daphna@nopain.co.il