מילון מושגים

מילון המושגים הקטן שיצרתי כאן נותן מושג על הפרעות בריאותיות שונות המטופלות בשיטת פאולה ו/או בקרניוסאקרל/ מגע ראש שידרה, כמו כן מצאתי לנכון להרחיב מעט לגבי מושגים אנטומים, פיזיולוגים ומושגים המסבירים את דרך עבודתי.

ת ש ר ק צ פ ע ס נ מ ל כ י ט ח ז ו ה ד ג ב א

אהבה
ערך עליון עבורי!!! אתם מוזמנים לקרוא בהרחבה על סטיקר

אכלזיה
מצב בו הושט מאבדת את תנועתה התקינה ושריר הסוגר בקצה התחתן שלה אינו מגיע להרפיה. כתוצאה מכך נגרם קושי בבליעה,כאבים בבית החזה, חזרה של אוכל לחלל הפה וירידה במשקל. *עבודה בשיטת פאולה להרפיית השריר הטבעתי המדובר ותרגילים שמטרתם: עזרה בהנעת גלי הניע (peristaltic).

ארוע מוחי (CVA)
הפרעה בתאי מערכת העצבים במוח עקב אי זרימת דם וחמצן תקינה. הפרעה חמורה זו גורמת לשיתוק באיזור הפגיעה או לחסר תחושתי. מידת ההחלמה תלויה באופן דרמטי באופן השיקום. שיטת פאולה עוזרת לשיקום בסוגי CVA שונים.

גלי הניע (Peristaltic)
תנועה לא רצונית אשר מתקדמת לאורך חלק מהצינורות החלולים בגופינו. למשל הושט, התנועה הגלית דוחפת את האוכל קדימה.

הפרעת קשב וריכוז (A.D.H.D)
פעלתנות יתר, קושי בריכוז, התנהגות חסרת סבלנות ואי שקט הגורמים להפרעות התנהגות ולקות למידה. הפרעה זו מטופלת ברוב המיקרים בטיפול תרופתי המעורר מחלוקת. שיטת פאולה עובדת בתיאום עם ההורה. טיפול קרניאלי עד גיל 6 בעיקר כשידוע על לידה טראומטית מומלץ!

הרטבת לילה (Enuresis)
הפרשת שתן לא רצונית במיטה במשך הלילה. תופעה הגורמת למצב נפשי מעורער ומשליכה על התפתחות הילד... מכאן חשיבות הטיפול! שלושת אמצעי הטיפול המובילים מתחום הרפואה המשלימה שנחשבים כיעילים הם היפנוזה, ביופידבק ושיטת פאולה.

וגיניסמוס (Vaginismus)
התכוצות בלתי רצונית של השרירים המקיפים את פתח הנתיק, דבר המונע מצב של חדירה בעת קיום יחסי מין. לשיטת פאולה הצלחה טובה, למעבר למחקר לחץ כאן

ושט
צינור שרירי שמתחיל בלוע ומסתיים בקיבה. הוא מרופד בקרום רירי. הפרשות הקרום הרירי וגלי הניע (Peristaltic) מסיעים למזון לעבור מהפה לקיבה.

טונוס (Tonus)
מתח שריר אשר קים בשריר גם במנוחה. מתח זה אינו שווה אצל האנשים. יש טונוס גבוה או נמוך, תכונה מולדת זו, מושפעת על ידי מאמץ ותירגול תרגילים. עבודת כפיים קשה מעלה את הטונוס. הריון משנה אף הוא את הטונוס בגוף.

טחורים
מצבור של כלי דם הממוקמים באיזור פי הטבעת, לעיתים מלווה בדימום.יש שהטחור הוא פנימי ויש חיצוני. בעזרת מזון עתיר סיבים, חיזוק דפנות כלי הדם ושיטת פאולה ניתן לרפא את המחלה.

כאבי ראש
נהוג לאפיין קבוצות עיקריות של כאבי ראש:

  1. כאב ראש ממתח: זהו הסוג הנפוץ ביותר, כאבים אלו נגרמים ע"י מתח שרירים בצוואר או בראש, בגלל תנוחה לא נכונה, עייפות או מתח נפשי. בקבוצה זו נכללים גם כאבים הקשורים לבעיות עיניים.
  2. מיגרנה: כאב טורדני המתחיל כהתקף פתאומי יחסית, מלווה בבחילות, רגישות לאור ורעש.
  3. כאב אשכולות: כאב התקפי כרוני קשה ביותר המעוות צד אחד של הפנים ומלווה בעין דומעת.
  4. כאב ראש מחבלה בראש: מלווה בסחרחורת ובחילה.
  5. כאב ראש כתוצאה ממחלה גידולית במוח או בגוף.
להפחתת תדירותם של כאבי ראש והקלה על חומרתם הצלחה בשיטת פאולה ובקרניוסאקרל.

מוח השדרה (Spinal Cord)
התקשורת בין המוח לשאר הגוף מתבצעת דרך מוח השדרה, כמו המוח הוא מוגן בכיסוי שלושה קרומים ומוקף ב נוזל התוך שידרתי (CSF) מיקומו מתחתית גזע המוח ועד לחוליות השדרה המותניות.

מפרק הלסת (TMJ)
מפרק הלסת הוא החיבור בין הלסת התחתונה לעליונה. חיבור זה אוגר בתוכו הרבה מאד מתחים הנובעים מטונוס שרירי גבוה שנגרם מאכילה שתיה ודיבור. מצבים ריגשיים כמו בכי, פליאה (פתיחת הפה לרווחה), פחד, התרגשות, כעס, משפיעים על מפרק זה. *שילוב בין תרגילי הרפיה בשיטת פאולה ו עבודה קרניאלית בתוך הפה לשחרור מתחים במקרה של חריקת שיניים/גמילה מסד לילה, לסת תקועה, לסת שיצאה מהמקום, אפקטיבי ביותר! במקרים של בעיות יניקה אצל תינוקות, עבודה קרניאלית עדינה תוכל לסייע להרפיה של הלסת ותעזור לתינוק לינוק.

נוזל תוך שידרתי (CSF)
חומר מימי צלול שזורם מסביב למוח ולמוח השדרה. תפקידו להגן על המוח ומוח השידרה על ידי ריפוד שהוא יוצר בזרימה מתמדת.לשם כך ישנו תהליך מתמיד של ספיגה חוזרת כדי למנוע הצטברות הנוזל בגולגולת. * חלק מטיפול ה-קרניוסאקרל הוא איזון נוזל זה.

ניקוז לימפטי
עיסוי עדין המטפל בבצקות והתנפחויות שונות אשר נגרמות מחוסר איזון בספיגת הנוזלים בגוף. הניקוז הלימפטי מאזן את עודף הנוזלים לספיגה תקינה ומפעיל את מערכת כלי הדם והלימפה.

עמוד השדרה (Vertebral Column)
עמוד השדרה בנוי מעצמות הנקראות חוליות. חוליות אלו מחוברות באופן המאפשר גמישות תנועה לכל הגוף. עמוד השדרה ממוקם בין הגולגולת ואגן הירכיים, הוא מגן על מוח השדרה ותומך בשרירי הגב ובצלעות.. *סטיות של חוליות בעמוד השידרה עלולות לפגוע בתיפקוד מערכת העצבים. הכיוונון העדין בקרניוסאקרל או באוסטאופתיה, מחזיר את הסטיה למקום ומפחית את הלחץ על העצב. *תירגול תרגילים בשיטת פאולה שומר על עמוד שידרה חזק וגמיש בחיי היומיום.

עצירות
מתן צואה באופן לא סדיר, צואה קשה או לחץ בשעת ההתרוקנות. לחץ זה גורם להחלשות רצפת האגן, ועלול אף לגרום לטחורים, פיסורה, דליפת שתן וצניחת אברי אגן. *לשיטת פאולה הצלחה

פטוזיס
צניחת עפעפיים. *תרגילי איסוף ופתיחה בשיטת פאולה מצוינים לצניחה זו.

פיסורה
סדק בפי הטבעת. הרפית המקום על ידי תרגילים הניתנים בשיטת פאולה יעילה.

פרוסטטה / ערמונית(prostate)
בלוטת הערמונית, איבר חיוני במערכת הרבייה הזכרית, דרושה לרבייה ולתפקוד מיני תקין. בעיות בערמונית מתחלקות לשלוש: הגדלה שפירה (B.P.H), דלקת של ערמונית (Prostatitis) חדה או כרונית וסרטן הערמונית. *שיטת פאולה משפרת את השליטה במתן השתן, מסיעת להקלה בכאב באגן במיקרים של דלקת כרונית ושומרת על בריאותה של בלוטת הערמונית.

צניחות אברי האגן
בדרך כלל צונחים האברים דרך פיתחי האגן. צניחות אלו כוללות צניחת רחם או גדם הרחם לאחר ניתוח, שלפוחית השתן, חלחולת ונרתיק. צניחה נובעת מגורמים שונים: לידה טראומטית או לידות חוזרות, מחלות, הרגלים לקויים הגורמים ללחץ תוך ביטני למשל השמנה או עצירות כרונית. גיל, מין וגנטיקה. לכל צניחה דרגת חומרה בין אחת לשלוש. הדרגה נקבעת על ידי רופא גניקולוג. *הטיפול ב שיטת פאולה במקרה האידיאלי הוא מניעתי: נשים המתרגלות מיד אחרי לידה מגיעות לגיל המעבר ללא בעיות מסוג זה, טיפול מניעתי נוסף הוא הכנה לניתוח (הגנה על תוצאות הניתוח) כמו כן תירגול בשיטה ללא סיבה ספציפית, שומר על תקינות ריצפת האגן ועל איכות חיי מין טובה. במקרה וקיימת צניחה התירגול יהיה שיקומי. בעזרת שיטת פאולה ניתן לדחוף את הצניחה ולהכניסה פנימה. בדרגות אחת ושתיים, הצניחה היא מעל שרירי ריצפת האגן, כלומר על ידי תירגול יוכלו שרירי האגן "לדחוף" את הצניחה ולהכניסה פנימה. גם לצניחה החוזרת למקום במנוחה (צניחה המושפעת מלחץ) נרשמות הצלחות יפות בשיטה.

קניזיו טייפינג
שיטה אשר פותחה ביפן, מטרתה היא שיפור תנועתיות והפחתת כאב. ע"י הדבקת אפליקציות פלסטר גמיש על העור מופחת העומס על השריר הרצועות והגיד. זרימת הדם והניקוז הלימפטי משתפר והכאב מופחת.
לצפייה בוידאו בנושא

קרניאל (Cranial)
ראש

שיתוק מוחין CP (Cerebral Palsy)
הפרעות נוירולוגיות, הגורמות לליקוי בתיפקודים מוטורים. בדרך כלל מלוות בשיתוק הגפיים ופגיעות אחרות. שיתוק מוחין נגרם בעת הלידה או מיד אחריה. *למעבר לעדותו של ילד בן 11 (תלמיד בשיטת פאולה) אשר נעזר בשיטה

שרירי ריצפת האגן
שרירי ריצפת האגן יוצרים ריצפה שרירית בבסיס האגן. שרירים אלו מסיעים לשאת את משקל הרחם במהלך ההריון. בזמן הלידה הם תומכים בראשו של התינוק בזמן שצוואר הרחם מתרחב ונפתח. שרירים אלו המכונים גם סרעפת האגן, תומכים באברי הבטן והאגן. *שיטת פאולה מביאה לאיזון שרירים אלו: חיזוק במקרה של חולשה, הרפיה במקרה של כיווץ יתר.

תגובת שרשרת
תגובה לא רצונית לתירגול רצוני של תרגיל. תגובת שרשרת היא זו המשקמת ומרפאה את הגוף.

תפר הגולגולת (Skull Sutures)
סוג של מפרק המעניק לגולגולת גמישות לשנות את צורתה במהלך הלידה על מנת לאפשר לראש לעבור בתעלת הלידה. בין התפרים קרום סחוס סיבי הנקרא מרפס. עד גיל 18 חודש נסגרים התפרים והמרפסים. מרפסים ותפרים אלו הם אלו שמאפשרים לעצמות הגולגולת לנוע על פי ה קרניוסאקרל.

סינוס

דיכאון

הרפיה

סינוסיטיס

דיסלקציה

כאבי גב

מתנד (oscillators)

צוואר

לידה

מפרק

דלקות פרקים

 
 
גלריה לידה באהבה מילון לינקים וידאו מחקרים קרניוסקרל הרצאות קבוצות פאולה
 
  site by: www.grey-gallery.com
טלפון: 054-4931812 אי-מייל: daphna@nopain.co.il